29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. yılı kutlamaları 28 Ekim saat 12.00' de Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni öncesi İlçemiz Kaymakamı Erol TANRIKULU makamında Belediye Başkanı Hasan GÖKCE, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve okul yöneticilerinin katılımıyla tebriklerini kabul etti.

29 Ekim Cumartesi günü saat 09.30' da başlayan törene İlçemiz Kaymakamı Erol TANRIKULU, Belediye Başkanı Hasan GÖKCE, Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan YENİLMEZ, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, kamu görevlileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı. Tören saygı duruşu, İstiklal Marşı ve İlçemiz Kaymakamı Erol TANRIKULU' nun halkı ve öğrencileri selamlamasıyla başladı.

İlçemiz Kaymakamı Erol TANRIKULU günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında; 

"Kıymetli Korkutelili hemşerilerim.

Cumhuriyetimizin ilanının 94 üncü Yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bilindiği gibi, Büyük Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkansızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir.

Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.

Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.

İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. 

Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır.

Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir “dünya devleti” olmanın kıvancına erişmiş  olup,  bugün geldiğmiz nokta itibariyele TC dünyada sözü gecen, dünya 5 den büyüktür diyerek adaletsizliğe halsızlığa dur diyen onurlu büyük bir dünya devletidir...

Millet olarak, geldiğimiz bu noktayı Cumhuriyetin degerlerine sımsıkı sarılarak birlik ve beraberlik içinde azim ve kararlılıkla çalişmamıza borçlu olduğumuz bu günün haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyeti bize armağan eden Başta 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere

Bu topraklar için canını veren şehirlerimize vefat eden gazilerimize Allahtan rahmet Diliyorum. 

Ne mutlu Cumhuriyeti Kuranlara 

Ne mutlu cumhuriyeti yaşatanlara 

Daha aydınlık ve müreffeh  bir Türkiye  için Yaşasın Cumhuriyet...dedi.

Tören, günün anlam ve önemini anlatan konuşmalarla devam etti. Çeşitli okullardan seçilen öğrencilerin hazırladıkları şiirlerin okunmasından sonra halk oyunları gösterileri sunuldu. Şiir, Resim ve Kompozisyon dalında yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

 

 

 

İSAY2 Galeri